THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ovládne-li vás melancholie, splín či letargie, šedý závoj zakryje váš úsměv, pochybnosti o sobě samém vás všude provázejí a začnete hledat útěchu a snad i naději ve svém vlastním nitru. Cítíte osamělost, strach z prázdnoty a hledání smyslu vlastní existence se stává prokletím. A když láska v srdci vzplane a přesto se na mysl derou pochybnosti o vlastních citech, pak nalezení vnitřní harmonie může být osvobozujícím pocitem. Život ve snech je krásný, ale jak dlouho se tak dá žít? S novou nadějí přichází i nové zklamání, snažíte se vymanit ze svého stereotypu, ale stále se tam vracíte. Po každém létě přijde podzim a po i sebekrásnější noci svítání. Každé okouzlení provází i nechtěné vystřízlivění. Nepřipomíná snad život spirálu?
Italští romantici Lacuna Coil (v překladu prázdná spirála) svou hudbou vykreslují právě ty pocity, které jsem se vám v úvodu pokusil nastínit. Skupina debutovala v roce 1997 a o dva roky později si vydobyla zájem veřejnosti albem In a Reverie (ve snění). Pomalé, či ve středně rychlém tempu se nesoucí písně, pěkně vykreslující atmosféru a tématiku textů. A samozřejmě dvojice zpěváků, mužský a ženský hlas (můj názor na Cristinin zpěv se pohybuje někde mezi kvalitní zpěvačkou a uječenou Italkou, ikdyž za ty léta se již dost vypracovala). Melodická, oddechová hudba, moc příjemná na poslech. V následujících albech se od stylu příliš nevzdálili a nejinak je tomu i na jejich novém albu Comalies. Na nové desce přináší třináct nenáročných písní s tradiční tématikou, nicméně je to deska vydařená a určitě stojí za to si jí trochu přiblížit.
Inu, jednotlivé skladby příliš rozebírat nebudu, protože jsou všechny takříkajíc na jedno brdo. Už první píseň, Swamped, se nese v neveselé tónině a tento trend zůstává až do konce (což je jen dobře). Další den přináší jen další mrzuté probuzení, vášeň i hanba předešlé noci je pryč. Tato úvodní, pomalejší skladba však za zmínku stojí, Andrea Ferro zde svým procítěným projevem dává jasně najevo, že není jen Cristinin nevýrazný doprovod a tak tomu je i ve většině dalších písní. Dvojka je melodičtější, převážně v doprovodu kláves a má dost chytlavý refrén. Pomalá, šestá skladba Aeon je jen předehrou a pomalu přechází v asi nejvydařenější skladbu celé desky, Tight Rope. Povedenou atmosféru zde tvoří vzdálené ženské chorály na pozadí pro Lacunu až nezvykle hutného zvuku kytar a Cristinin čistý hlas v melodickém i textově zajímavém refrénu této písni dodává onu nadprůměrnost nad zbytkem alba. V předposlední skladbě, Angel´s Punishment, se Angelo pouští i do tvrdších, až deatových, hlasových poloh, ale to je na tomto albu jen výkřik do tmy. Pomalá, houpavá Comalies, která má většinu textu v italštině, zakončuje album a ponechává mě uprostřed rozporuplných pocitů.
Na jednu stranu je Comalies velmi povedené album, melodické, harmonické, po instrumentální stránce nepochybně vydařené , ale na druhou stranu nic, co by jsme už neslyšeli. Psychologicky laděné texty, opírající se o běžnější témata a problémy lidských vztahů, skvěle sladěné s rytmem i melodií hudby. A tak ač celkový dojem z desky je dost pozitivní a ty, kterým se líbili dřívější alba, Comalies nezklame, je to stále ta samá písnička. Odpočinková hudba, která se moc pěkně poslouchá. Jen se stále nemůžu zbavit jednoho dojmu. Nepodobá se tvorba Lacuny Coil tak trochu spirále ?
Celkový dojem z desky je dost pozitivní a ty, kterým se líbili dřívější alba, Comalies nezklame, je to stále ta samá písnička. Odpočinková hudba, která se moc pěkně poslouchá. Jen se stále nemůžu zbavit jednoho dojmu. Nepodobá se tvorba Lacuny Coil tak trochu spirále ?
7 / 10
Cristina Adriana Chiara Scabbia
- zpěv
Andrea Ferro
- zpěv
Marco Coti Zelati
- basa, klávesy
Cristiano Migliore
- kytara
Marco Emanuele Biazzi
- kytara
Cristiano Mozzati
- bicí
1. Swamped
2. Heaven's a Lie
3. Daylight Dancer
4. Humane
5. Self Deception
6. Aeon
7. Tight Rope
8. The ghost Woman and the Hunter
9. Unspoken
10. Entwined
11. The Prophet Said
12. Angel's Punishment
13. Comalies
Shallow Life (2009)
Karmacode (2006)
Comalies (2002)
Comalies (singl) (2002)
Unleashed Memories (2001)
Unleashed Memories (singl) (2001)
Halflife (EP) (2000)
In A Reverie (1999)
Lacuna Coil (EP) (1997)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 51:43
Produkce: Waldemar Sorychta
Studio: Woodhouse Studios
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.